Neler Beklenmeli?

Cerrahi Öncesi, Esnası ve Sonrası Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Ankaradasınız ve İmplant yaptırmayı düşünüyorsunuz veya yaptırmaya karar verdiniz. Sizi neler bekliyor? Bazıları için bir implantın cerrahi olarak ağıza yerleştirilmesi bile oldukça korkutucu ve endişe verici olabilmektedir ama öyle olmak zorunda değil.

Dental İmplant Nedir?

Kaybedilmiş dişlerin telafi edilmesi ve tedavisinde birden çok seçenek vardır ve bu amaçla dental implantların kullanılması her geçen gün popülaritesini arttırmaktadır.

İmplantlar genellikle titanyumdan yapılır ve bir diş hekimi veya oral cerrah gibi alanında uzman bir hekim tarafından yerleştirilir. Bu vida benzeri yapı, çene kemiğinin içine yerleştirilir ve bir diş kökünü taklit eder.

Bir İmplantın Yerleştirilmesi Ne Kadar Sürer?

İmplant uygulamasının ne kadar süreceğini belirleyen çeşitli faktörler vardır.

·       Dental sağlığınız

·       İlgili dişlerin sayısı

·       Hangi dişlerin eksik olduğu

·       İmplant yerleşiminden önce, diş çekimin yapılacak olması

     Bu faktörler aynı zamanda, tedavi süresince kaç defa diş hekimine gelmeniz gerektiğini, yani randevu sayısını da belirler. Mesela, tek bir diş eksikliği durumunda, implant cerrahisi genellikle bir saatten kısa sürer. Bu süreye anestezi uygulaması ve hastanın steril cerrahi ortama alınması dahildir.

Tedavi Ağrılı Mıdır?

Prosedür esnasında karşılaşılabilecek her türlü rahatsızlık verici durumu ve ağrıyı ortadan kaldırma amacıyla lokal anestezi ve/veya sedasyon uygulanmaktadır. Çoğu hasta cerrahi sonrasında, beklentilerinden çok daha rahat bir prosedür olduğunu dile getirmektedir. Doktorunuz karşılaşabileceğiniz rahatsızlık verici durumlara karşı gerekli ilaçları reçete edecektir.

Cerrahiye Hazırlanmak İçin Ne Yapmam Lazım?

Diş hekiminiz cerrahi öncesi size bazı tavsiyelerde bulunabilir. Bunlar:

·       Ağzınızı klorheksidin içeren özel anti bakteriyel bir gargara ile çalkalamak.

·       Koruyucu bir önlem olarak, cerrahiden birkaç gün önce reçete edilen antibiyotiğe başlamak.

·       Ameliyat günü, güne iyi bir kahvaltıyla başlamak. Ancak bu prosedür sedasyon altında yapılmayacaksa geçerlidir. Sedasyon yapılacaksa, cerrahiden bir gün önce, gece yarısından sonra, herhangi bir gıda tüketilmemelidir.

·       Sedasyon yapılacaksa, sizi randevuya getirecek ve sonrasında eve geri götürecek biriyle beraber gelmek.

Tedavi Sonrasında Kendimi Nasıl Hissedeceğim?

Ufak yaralar, dişetinde ve yumuşak dokuda şişme normaldir. Eğer bir rahatsızlık söz konusu ise, ağrı kesici kullanılabilir. Bir sonraki gün, işe gidebilecek durumda olursunuz.

Cerrahi Günü Beni Neler Bekliyor?

Dental implant uygulaması 2 aşamada gerçekleşir ve protez dişin yapılarak, tedavinin bitmesine kadar olan süreç altı ile dokuz ay arasında değişebilir. Cerrahi aşama, bir dental klinikte, oral cerrah tarafından, lokal anestezi ve/veya sedasyon ile gerçekleştirilir.

İlk Aşama

1.    İmplantın cerrahi olarak yerleştirilebilmesi için, ilgili bölge lokal anestezi ile tamamen uyuşturulacaktır.

2.    İmplantın yerleştirileceği kemiğin açığa çıkarılması için dişetinize bir kesi yapılacaktır.

3.    Sonraki adımda, özel ve sessiz bir uygulama ile implantın kemik içine yerleştirileceği soket açılacaktır.

4.    Sonra, implant ya bir el aletiyle, ya da soket açmak için kullanılan yöntemle kemiğe vidalanacaktır.

5.    İmplant sıkı bir şekilde yerine yerleştirildikten sonra, genellikle kapatma vidası olarak isimlendirilen ayrı bir parça, implanta vidalanacak ve iyileşme süreci boyunca yerinde kalacaktır.

6.    İmplantın üstündeki dişeti kapatılacak ve bir-iki dikiş ile sabitlenecektir.

7.    Takip eden bir kaç ay içinde implant kemikle kaynaşacaktır.

İkinci Aşama

1.    İkinci aşama, implantın tekrar açığa çıkarılması ile başlar. İmplantın ağızda görünür durumda olan ayrı bir komponenti yoksa, dişetine yapılan ufak bir kesi ile implant ulaşılabilir duruma getirilir.

2.    Alınacak olan ölçü için implanta ufak bir ölçü parçası yerleştirilir. Bu parça aynı zamanda laboratuvarın yapacağı kronun yerleşeceği parça görevini de görebilir.

3.    Sonrasında diş hekiminiz, implantınızın üzerine gelecek olan kronunuzu yapmaya başlayacaktır. Bu işlem bir kaç randevu sürer. Aşamalar farklılık gösterse de, genellikle alt ve üst tüm dişlerden ölçüler alınır. Bu ölçülerden elde edilen hassas modellerle, dişlerinizin birbiri ile olan ilişkisine uygun olacak şekilde kronunuz üretilir.

4.    Son adım, yeni kronunuzun implanta sabitlenmesidir. Genelde bu aşamadan önceki provalarda implantınıza olan uyum, komşu dişlerle olan temaslar ve karşıt dişle olan ilişki belirlenmiştir.

İmplantıma Nasıl Bakacağım?

Doğal dişlerinizde olduğu gibi, yeni implantınızın da bakımı ve kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Diş hekiminizin önerdiği şekilde dişlerinizi ve implant üstü kronunuzu fırçalayın ve diş ipi kullanın. 6 ayda 1, ya da tavsiye edildiyse daha sık, diş hekiminize kontrole gidin.

Bu makaledeki içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Dental sorunların ve hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılmamalıdır. Sağlık probleminizin teşhisi ve tedavisi için diş hekimi veya doktorunuza danışın.

Kliniğimize gelin

Barbaros Mahallesi
İran Caddesi No.13/9
Konur İş Merkezi Kat.1
Kavaklıdere - Çankaya 06680
Ankara / TÜRKİYE

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 10:00 - 19:00
Cumartesi: 10:00 - 19:00
Pazar: Kapalı

Bize Ulaşın

[email protected]
+90 312 467 0 444
+90 532 265 6365 (Dr. Sadık MERAL)
+90 532 761 2990 (Dr. Y. Emre MERAL)

Yusuf Emre Meral - DoktorTakvimi.com