Diş ve Diştaşı Temizliği

Ağız Hijyeni ve Önemi

İyi bir ağız bakımı sadece görünüm için değil, genel sağlık için de önemlidir. Kötü ağız hijyeni; dişeti hastalığı, enfeksiyon, kemik kaybı, kalp hastalığı, kalp krizi ve çeşitli diğer dental ve medikal sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Diş hekiminizi düzenli olarak ziyaret etmeniz, bu sorunların önüne geçmenizin yanı sıra iyi bir oral hijyene sahip olmanızı da sağlar.

1. Oral Kanseri Önlemek 

Oral Kanser Derneği'nin raporunda, dünyada her saat bir insanın oral kanserden hayatını kaybettiği bildirilmiştir. Diş temizliği esnasında, tüm dişler ve ilgili dokular detaylı bir şekilde muayene edilebilmekte ve oral kanserler erken teşhis edilebilmektedir. Erken teşhis edildiklerinde, oral kanserler yüksek oranda tedavi edilebilmektedir.

2. Dişeti Hastalığını Önlemek

Dişeti hastalığı, dişi çevreleyen dişetinin ve çene kemiğinin etkilendiği bir hastalıktır ve erişkin diş kayıplarının başta gelen nedenleri arasındadır. Erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir ve geri dönüşümlüdür. Tedavi edilmediğinde ise, ilerlemekte ve daha ciddi bir dişeti hastalığına dönüşebilmektedir. Düzenli diş kontrolleri, checkuplar, günde bir defa diş ipi kullanımı ve en az iki defa fırçalama ile dişeti hastalıkları önlenebilmektedir.

3. Fiziksel Sağlığın Korunması (İdamesi)

Yapılan güncel çalışmalarda, kalp krizi ve kalp hastalıklarının dişeti hastalıklarıyla, ve doğal olarak kötü ağız hijyeniyle ilişkili olduğu rapor edilmiştir. 6 ayda bir yapılan diş temizliği ile dişler ve dişetleri sağlığını korur ve olası kalp hastalığı ve kalp krizi riski azaltılır.

4. Dişlerinizi Korumak 

Dişeti hastalıklarının, erişkinlerde diş kayıplarının önde gelen nedenlerinden biri olduğu göz önünde bulundurulduğunda, düzenli diş kontrolleri, checkuplar, diş ipi kullanımı ve diş fırçalamanın dişleri korumadaki önemi ortaya çıkmaktadır. Dişlerinizi korumak daha iyi çiğneme etkinliği ve tabiki, daha iyi sağlık anlamına gelmektedir.

5. Dental Problemleri Erken Teşhis Etmek

Diş hekiminiz dişleriniz veya diş etinizle ilgili bir sorunu erken dönemde teşhis edebilecektir. Çürüklerin, kırık dolguların ve diş eti hastalıklarının erken dönemde tedavi edilmesi kolaydır. Bu sorunlar tedavi edilmediğinde tedavi seçenekleri kanal tedavileri, diş eti cerrahileri ve hatta diş çekimine indirgenmektedir.

6. Ağız Sağlığının Korunması (İdamesi)

Diş hekiminiz yapacağı görsel ağız için muayene ve geçmiş dental kayıtlarınızla yapacağı karşılaştırma ile iyi bir oral hijyene sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Eğer yetersiz veya hatalı diş fırçalama yapıyor olmanız gibi bir durum söz konusu ise, size doğru uygulamayı gösterecektir.

7. Tedavi Planı Yapmak

Ağzınızdaki sorunları belirleyen diş hekiminiz, sonrasında size özel tedavi seçenekleri sunacaktır. Yapılacak olan tedavi planı ile planlanan tedavilerin tutarları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

8. Işıldayan ve Beyaz Bir Gülümseme

Diş hekiminiz çay, kahve ve sigaranın dişlerinizde oluşturduğu lekelerin çoğunu çıkarabilir. Ayrıca doktorunuz temizleme esnasında dişlerinize polisaj yaparak güzel bir parlaklık da kazandıracaktır. Sonuç? Daha beyaz ve daha parlak bir gülümseme!

9. Ağız Kokusunu Önlemek

Yapılan dental çalışmalarda, halitozis olarak da bilinen ısrarcı ağız kokusunun altında %85 oranında bir dental problem olduğu bildirilmiştir. Ağız kokusunu önlemede iyi oral hijyen bir vazgeçilmezdir. Düzenli kontroller ve checkuplar, iyi bir oral hijyene sahip olmanın en iyi ve güvenilir yoludur. 

10. Dental Harcamalarınızı Kontrol Altında Tutmak

Diş temizliği, diğer dental tedavilerle karşılaştırıldığında, maliyet daha düşüktür. Ayrıca diş temizliği ile, hastalık ve problemler erken dönemde fark edilebilecek, ilerlemeleri engellenebilecek ve göreceli olarak daha basit olan alternatiflerle tedavi mümkün olacaktır. Bu sayede en sağlıklı ve en ekonomik tedaviye giden yol, diş temizliği ile karşımıza çıkmaktadır.

Bu makaledeki içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Dental sorunların ve hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılmamalıdır. Sağlık probleminizin teşhisi ve tedavisi için diş hekimi veya doktorunuza danışın.

Kliniğimize gelin

Barbaros Mahallesi
İran Caddesi No.13/9
Konur İş Merkezi Kat.1
Kavaklıdere - Çankaya 06680
Ankara / TÜRKİYE

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 10:00 - 19:00
Cumartesi: 10:00 - 19:00
Pazar: Kapalı

Bize Ulaşın

[email protected]
+90 312 467 0 444
+90 532 265 6365 (Dr. Sadık MERAL)
+90 532 761 2990 (Dr. Y. Emre MERAL)

Yusuf Emre Meral - DoktorTakvimi.com