Ortodonti Braketler 

Ortodontiyi ve Braketleri Anlamak

Genel olarak ortodontiyi ve braket takılması işlemini anlamak için diş hekimi olmaya gerek yoktur. Burada, neden braketlere ihtiyacınız olduğu veya çıkmış bir braketin nasıl düzeltileceği gibi ortodontik tedaviyle ilgili bilmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz.

 

1. Braketlere İhtiyacınız Var Mı?

Braket takılması işleminin ilk adımı, ortodontik tedaviye ihtiyacınız olup, olmadığının öğrenilmesidir. Sizin, eşinizin, çocuğunuzun veya ailenizden birinin, neden braketlere ihtiyacı olduğunun anlaşılması karmaşık olabilir ve kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Ortodontik tedavi sadece düzgün dişler anlamına gelmemektedir. Kimlerin ortodontik tedaviye ihtiyacı olabileceğini ve braketlerin sağlayabileceği faydaları öğrenin.

 

2. Ortodontik Kayıtlar

Ortodontistiniz, dişlerinize braketleri takmadan çok önce, kayıtlarınızı alacaktır. Bu kayıtlar, geçmiş dental hikayenizdeki bilgiler içerir ve doktorunuza tedavinizi planlaması için yardımcı olur. Hangi braketin, dişin neresine yerleştirilmesi gerektiği ve tedaviniz tamamlandığında dişlerinizin nasıl görüneceği ile ilgili bilgi verir.

 

 

3. Erişkinler Braket Takabilir mi?

Braketler sıklıkla çocukluk çağında uygulanıyor olsa da, sadece çocuklar için değildir. Aslında dişlerini iyileştirmek isteyen herkes ortodontik tedavi görebilir. Protez veya implantlarla estetik bir gülümseme elde etmek yerine, kozmetik diş hekimliği kapsamındaki erişkin ortodontik tedavileri, dişlerin doğal mine dokusunun korunması ile popülerliğini arttırmaktadır. Peki, ortodontik tedavi sizin için doğru tedavi seçeneği mi?

 

4. Braketlerle Diş Fırçalamak

Braketleri olan dişleri fırçalamak kolay değildir. Alışmak için zaman gerekir ve ulaşılması zor bölgelerin hepsine fırçanın uzanabilmesi, yeni bir el yeteneği geliştirmeniz anlamına gelmektedir. Dişlerinizi fırçalarken nasıl zaman kazanacağınızı ve braketlerle nasıl etkili fırçalama yapacağınızı öğrenin.

 

 

5. Braketlerle Diş İpi Nasıl Kullanılır

Diş ipini normalde kullanmak yeterince zorken, braketleri olan birinin her gün diş ipi kullanmasının ne kadar güçlük verici olduğu tahmin etmek zordur. Braketler, diş ipinin araya girmesini engeller ve belli bölgelere ulaşılmasını zorlaştırır.

 

 

6. Braketlerle Neleri Yiyebilir, Neleri Yiyemezsiniz

Braketlerinizle neleri yiyip, neleri yememeniz gerektiğini biliyor musunuz? Braketleriniz belli bazı gıdaların tüketimini zorlaştırsa da, bu durum tedaviniz boyunca püreyle besleneceğiniz anlamına gelmez. Hangi gıdaları tüketip, hangilerinden uzak duracağınızı bilmek tedaviden en iyi sonucu almanıza yardımcı olur.

 

 

7. Bir Braketim Çıktığında Ne Yapmalıyım

Dişinizden ayrılmış olan braketle ilgili yapılabilecekler, mevcut durumla ilişkilidir. Braketiniz gevşediyse endişelenmeyin. Çözüm sandığınızdan çok daha kolay. Bir braket gevşediğinde veya braketlerinizle ilgili bir sorun olduğunda, hemen ortodontistinizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bu makaledeki içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Dental sorunların ve hastalıkların teşhisi ve tedavisi için kullanılmamalıdır. Sağlık probleminizin teşhisi ve tedavisi için diş hekimi veya doktorunuza danışın.

Kliniğimize gelin

Barbaros Mahallesi
İran Caddesi No.13/9
Konur İş Merkezi Kat.1
Kavaklıdere - Çankaya 06680
Ankara / TÜRKİYE

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 10:00 - 19:00
Cumartesi: 10:00 - 19:00
Pazar: Kapalı

Bize Ulaşın

[email protected]
+90 312 467 0 444
+90 532 265 6365 (Dr. Sadık MERAL)
+90 532 761 2990 (Dr. Y. Emre MERAL)

Yusuf Emre Meral - DoktorTakvimi.com